Hurda

Hurda Kurşun Alımı

Hurda kurşun alımı işleri hurdacılık sektöründe, kurşunun geri dönüşümü açısından her zaman önem arz etmektedir. Kurşun doğada bulunan değerli elementlerden birisidir. Bu nedenle hurda alım ve satım işlerinde her zaman rağbet gören bir hurda çeşididir.

Diğer elementlere göre işlemesi çok kolay olan kurşun, hurda olarak uzun ömürlü olduğundan dolayı pek çok alandan elde edilir. Kurşun hurdalarının en büyük özelliklerinden bir diğeri de, geri dönüşüm oranın % 70’e yakın olmasıdır. Bu nedenle çevre temizliği ve doğanın korunması açısından hurda kurşun alımı çok büyük faydalar sağlar.

Hurda Kurşun Nedir?

Kurşun, günümüzde pek çok sektörde aktif olarak kullanılan bir elementtir. Dolayısı ile “Hurda kurşun nedir?” sorusu da sık sık gündeme gelir. Kurşun ham maddesi içeren ürünlerin kullanılamayacak hale gelmesi ile hurda kurşun oluşur. Bu materyaller geri dönüştürülmeye hazırdır ve firmalar tarafından alımları gerçekleştirilir.

En çok kurşun hurdası elde edilebilen alanların başında ise inşaat sektörü gelir. Boru yapımında kullanılan kurşun, aynı zamanda silah sektöründe, endüstriyel alanlarda ve nükleer enerji santrallerinde de kullanılır. Kurşunun en çok temin edildiği sektörler ise şunlardır;

 • İnşaat Sektörü
 • Telekomünikasyon
 • Silah Sanayi
 • Endüstriyel Alanlar
 • Fabrikalar
 • Sanayi Siteleri

Doğada çok bulunmasından dolayı fiyatı ucuzdur. Korozyona karşı dayanıklı olan kurşun, asit ve su gibi maddelere karşı da dayanıklı bir yapıya sahiptir. Elektriğe karşı dayanıksız olmasından dolayı elektrikli alanlarda pek kullanılmaz. Bunlara bağlı olarak hurda kurşun, her zaman pek çok alandan bol miktarlarda temin edilir.

Hurda Kurşun Nereden Alınır?

Hurda alım satım işleri ile uğraşanların cevabını en çok merak ettiği sorulardan birisi, “Hurda kurşun nereden alınır?” olarak karşımıza çıkar. Hurda kurşun elde edilen alanlar çok geniştir. İçlerinden en popüleri olan silah sektöründe kurşun elementi silah yapımında kullanılır. Bu nedenle askeri alanlardan kurşun hurdası bol miktarda bulunabilir.

Bunun dışında inşaat sektörü de, hurda kurşun alımı işlerinin en çok yapıldığı sektörlerdendir. Kurşun hurdası elde edilebilen diğer sektörler ise bu elementin temel kullanım alanları ile ilişkilidir. Bu bağlamda kurşun hurdası elde edilmesine yarayan alanlardan bazılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Akü imalatı
 • Kablo yalıtkanlığı işleri
 • Radyasyon yalıtımı işleri
 • Çeşitli alaşımların imalatı
 • Lehim imalatı

Yukarıda yazan bütün alanlardan hurda kurşun alımı yapılabilir. Kurşun hurdaları satın alındıktan sonra hurdacılık tesislerinde temizlenmekte, sınıflandırılmakta, paketlenmekte ve daha sonra geri dönüşüm tesislerine nakledilmektedir. Bu sayede geri dönüşümü sağlanan kurşunlar yeniden kullanılabilir bir hale gelir.

Sık Sorulan Sorular

Hurda Kurşun En Çok Nereden Elde Edilir?

Hurda kurşun en çok akülerden elde edilmektedir.

Hurda Kurşun Alımı İşlerini Kimler Yapar?

Hurda kurşun alımı, Türkiye’de yer alan bütün şehirlerde faaliyet gösteren hurda firmaları tarafından çok uygun fiyatlarla yapılır. Avrupa Hurda olarak bizler de bu alanda üstün niteliklere sahip hizmetler sunmaktayız.

Hurda Kurşun Nasıl Bulunur?

Hurda kurşun her zaman en kolay bulunan hurda çeşitlerinden birisidir. En çok bulunduğu yerler ise inşaat alanları ve sanayi siteleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WhatsApp Sipariş Hemen Ara